ЯК ВЕСТИ СЕБЕ НА ДОПИТІ

ЯК ВЕСТИ СЕБЕ НА ДОПИТІ

Допит – по суті, просте процесуальна дія, в процесі якого слідчим задаються питання для встановлення всіх обставин по заданому справі. Однак саме в цій процедурі існує тонка грань, перетнувши яку через недосвідченість, зі свідка можна перетворитися на підозрюваного. Як же вберегти себе від типових помилок при допиті?

Відповідно до ст. 95 КПК України:
«Свідчення – це відомості, які надаються в усній або письмовій формі під час допиту підозрюваним, обвинуваченим, свідком, потерпілим, експертом щодо відомих їм обставин у кримінальному провадженні, які мають значення для цього кримінального провадження.»

Адвокат – найкращий супутник
За статтями 45 і 66 КПК України гарантується право громадянина України на правову допомогу тільки в особі адвоката. Тому ніхто – родич, фахівець в області юриспруденції або знайомий не зможе за законом надавати правову допомогу в ході допиту крім адвоката. Якщо ви сумніваєтеся в своїй компетентності в питаннях передбачуваних на допиті, зверніться до адвоката.

Допит – не означає йти на поводу у слідства
Право не йти на допит, поширюється на випадки, коли в кримінальному провадженні був порушений порядок виклику на допит (ст. 135, 136 КПК України), а саме, були порушені наступні норми:

Виклик на допит проводиться тільки порядком.
Пред’явлення порядку повинно здійснюватися шляхом вручення її адресату особисто, не менш ніж за три дні до початку процедури допиту.
Також ви наділені правом відмовитися від допиту в ході обшуку.

Залишатися на зв’язку
Перед тим як йти на допит, проінформуйте своїх близьких, друзів куди йдете. Попросіть їх раз в 2-3 години дзвонити вам. Так як стаття 224 КПК України частину 4 говорить, що допит не може бути тривалістю більше 2 годин. З перервами ж він повинен бути не більше 8 годин в цілому. Якщо рідні не зможуть зв’язатися з вами після цього періоду часу, вони можуть зв’язатися з адвокатом і вжити всіх заходів для вашого розшуку.

Йти на допит без нічого
Не варто брати з собою на допит великі суми грошей, цінні речі і носії інформації (ноутбук, флешку і т.д.)
Чи не найкращий день для допиту – п’ятниця
Якщо допит випадає на п’ятницю, прикладіть сили, щоб перенести його на понеділок. Часто наслідок використовує цей день в своїх цілях, покладаючись на наступні вихідні дні, в які неможливо здійснити процесуальні дії, такі як звернення до суду чи прокуратури.

Підготуйтеся до допиту
Тут мається на увазі бути готовим не тільки в психологічному плані, але і в фізичному. Не вживайте спиртне або заспокійливий засіб до і вчасно процедури допиту. Також рекомендується перенести допит в разі нездужання – температури, запального процесу організму і т.д., але для цього потрібно буде офіційне підтвердження від лікаря про наявність важливої ​​причини. Будь-яке тривожний стан і слабкість допитуваного правоохоронці використовують як привід до маніпуляцій.
Будьте пильні і не втрачайте самовладання
Спочатку допиту варто упевнитися, що перед вами знаходиться саме особа уповноважена – співробітник правоохоронних органів. Буде краще, якщо ви запам’ятаєте ПІБ представника органів. Чи не підвищуйте голос, будьте чемні, не переходьте на «ти», чи не залякуйте, не використовуйте нецензурну лексику під час допиту.

Не мовчати
Якщо ви проходите процедуру допиту в якості свідка, не відмовляйтеся від дачі показань і не брешіть, так як несете за це кримінальну відповідальність за ст. 384, 385 Кримінального кодексу України. У тому випадку, коли існує ймовірність кримінального переслідування в результаті допиту, ознайомтеся перед початком процедури з матеріалами кримінального провадження. Відмовляючись давати показання, ви не підвищуєте свої шанси на зміну запобіжного заходу. Відповідати на питання краще простими реченнями. У випадках, коли ви не впевнені в своїй інформації, вкажіть це і не давайте при цьому категоричних відповідей. Краще використовуйте слова: «наскільки я можу думати / пам’ятати», «схоже, схожий».
Незалежно від Вашого процесуального статусу, Ви повинні пам’ятати одне «золоте правило», яке міститься в статті 63 Конституції України:
«Особа не несе відповідальності за відмову давати показання або пояснення щодо себе, членів сім’ї чи близьких родичів, коло яких визначається законом.

Дана норма кореспондується зі змістом Кримінального процесуального кодексу України, в статті 18 якого сказано наступне:
• Жодна особа не може бути примушена визнати свою вину у вчиненні кримінального правопорушення або примушена давати пояснення, показання, які можуть стати підставою для підозри, обвинувачення у вчиненні ним кримінального правопорушення.
• Кожна особа має право не говорити нічого з приводу підозри чи обвинувачення проти нього, в будь-який момент відмовитися відповідати на питання, а також бути негайно повідомлено про ці права.
• Жодна особа не може бути примушена давати пояснення, показання, які можуть стати підставою для підозри, обвинувачення у вчиненні його близькими родичами або членами його сім’ї кримінального правопорушення.
Краще піти на допит і відмовитися від дачі показань, пославшись на ст. 63 Конституції України, чим ухилився від нього або повідомляти неправдиву інформацію.
Перед підписом – прочитай!
Протокол варто детально прочитати перед його підписанням, в ході чого вказати на всі помилки, при їх наявності, звернути увагу на існуючі порожні рядки. У порожніх рядках повинен стояти «зигзаг», який не дозволить дописати що-небудь. У протоколі повинні фігурувати всі учасники допиту, час початку і закінчення процедури. Слід зазначити що під час допиту ніхто крім слідчого, свідка і адвоката не має право бути присутнім в кабінеті. У разі присутності сторонніх осіб, необхідно просити зафіксувати цей факт в протоколі допиту або ж самостійно вказати це при ознайомленні з протоколом. А згідно зі статтею 107 КПК України частини 1, ви маєте право вимагати фіксувати допит технічними засобами, в результаті чого дописати від руки нічого не зможуть.

Не закривайте очі на насильство
Якщо ви помітили, що слідчий намагається всіляко чинити на вас тиск, проговорите йому це. Посилаючись на тон і некоректну форму допиту, озвучте ваше хвилювання, яке заважає повноцінній дачі показань. У випадках фізичного та психологічного тиску, викликайте «швидку допомогу», яка зафіксує нездужання і фізичні ушкодження. При цьому зверніться до чергової частини 102, в управління внутрішньої безпеки, прокуратуру і ЗМІ. Зафіксуйте результати фізичного або психологічного тиску, звернувшись до експертної установи. А в подальшому, згідно зі статтею 95 КПК України частиною 4, ви можете відмовитися від раніше «вибитих» показань, в ході недозволених методів слідства і дати нові свідчення.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *